Liberale vil fordoble midler til Lomborg

Liberal Alliance melder sig klar til at støtte Dansk Folkepartis ønske om at fordoble millionerne til Bjørn Lomborgs Copenhagen Consensus-projekt over finansloven.

LA-leder Anders Samuelsen mener, det er vigtigt med en "alternativ stemme i miljødebatten". Venstre og De Konservative afviser blankt forslaget, og den konservative klima- og miljøordfører Per Ørum Jørgensen sammenligner Bjørn Lomborgs institut med entertaineren Finn Nørbygaards roadshow.

Men det er ikke fair, mener Anders Samuelsen.

- Der deltager indtil flere nobelpristagere i Copenhagen Consensus-arrangementerne. Mig bekendt har Per Ørum Jørgensen aldrig modtaget en nobelpris. Så jeg synes, han burde vise Bjørn Lomborg og Copenhagen Consensus en smule mere respekt, siger han.

Dansk Folkeparti vil give Lomborg 7,5 millioner kroner ekstra på finansloven over de næste tre år.

/ritzau/

V og K skal behandle Bjørn Lomborg med en smule mere respekt, mener Liberal Alliance, der nu støtter forslaget om at fordoble millionerne til hans institut.

Offentliggjort Sidst opdateret