Lokalbanerne er for dyre

Lollandsbanen, vil sammen med de øvrige baner i Regionstog, blive kigget nærmere efter for besparelser.

Lokalbanerne, som omfatter Lollandsbanen, Odsherredsbanen, Østbanen og Tølløsebanen, koster Region Sjælland koster 160 millioner kroner om året. I løbet af det kommende år vil banerne blive endevendt, og det er ikke sikkert, at de alle fire får lov til at overleve på langt sigt, skriver Sjællandske.

Alle regionsrådets partier vil have undersøgt økonomien i den kollektive trafik og herunder, om det kan være en fordel at skifte nogle af de lokale togbaner ud med busdrift.
Ifølge formanden for regionens udvalg for regional udvikling, Peter Jacobsen (DF), er det banen mellem Tølløse og Slagelse, regionen har mest kig på. Den ligger med sine 500.000 årlige passagerer klart under både de øvrige baners passagertal. Lollandsbanen har hver år cirka 825.000 passager.


Foto: Foto: Jan Knudsen

Togdrift er dyrere end busdrift .Regionsrådet vil derfor kigge nærmere på om der kan lukkes togbaner og flytte passager over i busser.

Offentliggjort Sidst opdateret