Løkke: Der er brug for handling ikke valg

Vores vækstpakke er ikke et valgoplæg.

Sådan lyder beskeden fra statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) og justitsminister Lars Barfoed (K), der lægger op til, at valget må vente til efter, at regeringens vækstpakke på 10,8 milliarder kroner er forhandlet på plads.

- Jeg er ikke optaget af valg. Jeg er optaget af handling. Hvis man kigger ud i verden, så er den præget af usikkerhed, og der er brug for handling og lederskab. Vi har ført Danmark igennem krisen, og nu er vi optaget af at skabe vækst, siger Lars Løkke Rasmussen.

Ifølge statsminister Lars Løkke Rasmussen kan dele af vækstpakken måske blive vedtaget ved førstebehandlingen af finansloven den 6. september. Hvis regeringen vælger at gå den vej, kan det betyde, at valget tidligst kommer i oktober.

Løkke skal nemlig udskrive valget i de næste dage, hvis han skal nå det i tide til, at det nye Folketing kan åbne den første tirsdag i oktober, som grundloven kræver.

Statsministeren fastslår, at verden er blevet mere usikker end før sommerferien, og at væksten i Danmark nu bliver mindre, end regeringen har forudset. Derfor skal det nu gå stærkt:

- Det afgørende for os er, at vækstpakken har effekt, så hurtigt som muligt, siger Lars Løkke Rasmussen.

- Når finansloven er præsenteret onsdag vil finansminister Claus Hjort Frederiksen indkalde til forhandlinger om regeringens vækstpakke, siger Lars Løkke.

Men allerede før et flertal er på plads vil en del af initiativerne kunne sættes i værk. Det gælder blandt andet de øgede anlægsrammer for kommunerne og de ekstra penge til nye motorvejsanlæg.

Men på andre områder har regeringen forlig med forskellige partier, og der må man indgå i forhandlinger. Det gælder blandt andet renoveringer af almene boliger, hvor regeringen har forlig med DF og De Radikale, siger Løkke.

Dansk Folkeparti har på forhånd været skeptiske over for regeringens boligpakke, der skal gøre det billigere at købe bolig. Den del af vækstpakken er partiet dog parate til at forhandle om, mens partiet støtter størstedelen af de øvrige tiltag i pakken, erfarer Ritzau.

/ritzau/

Statsminister Lars Løkke Rasmussen vil forhandle om regeringens vækstpakke nu. Det kan udskyde valget.

Offentliggjort Sidst opdateret