Løkke: Et stort skridt i kampen mod terror

Det er "en skelsættende og markant begivenhed i den globale indsats mod terror", at amerikanerne nu har slået al-Qaeda-leder Osama bin Laden ihjel.

Det siger statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) til Ritzau.

- Det er et markant og skelsættende skridt, at Osama bin Laden er død. Han var symbolet på al-Qaeda og hovedmanden bag terrorangrebet den 11. september, siger han og fortsætter:

- Jeg glæder mig normalt ikke over andres død, men i tilfældet Osama bin Laden har vi med en person at gøre, der har brugt umenneskelig vold i ekstremismens navn og har titusindvis af dræbte på sin samvittighed.

Lars Løkke Rasmussen glæder sig over, at det er lykkedes det internationale samfund at få ram på lederen.

- Jeg lykønsker præsident Obama og det amerikanske folk med, at det er lykkedes at afslutte Bin Ladens æra af samvittighedsløs og umenneskelig vold og ødelæggelse.

- I dag er et bevis på, at vi ved at stå sammen og ved at stå fast på vores grundlæggende værdier vil sejre i kampen for frihed og demokrati.

Løkke benytter lejligheden til at udtrykke respekt for dem, som kæmper mod terror først og fremmest i Afghanistan.

Samtidig understreger han, at Osama bin Ladens død ikke betyder, at kampen mod terror er afsluttet.

- Vi må åbent sige, at organisationen stadig består, og der er en risiko for, at der planlægges gengældelsesaktioner. Det skal vi være opmærksomme på, og vi har et tæt internationalt samarbejde, siger han og fortsætter:

- Vi vil opretholde et højt trusselsniveau og i den kommende tid have et skærpet øje på amerikanske interesser i Danmark.

Statsministeren mener, at lejligheden skal benyttes til at mindes de mange ofre for terrorisme.

- På denne historiske dag skal vi tænke på de tusinder, som har mistet livet eller på anden måde er ramt af bin Ladens og al-Qaedas terror, siger han og fortsætter:

- Den 11. september 2001 var ikke kun et angreb på USA, men på os alle. For de efterladte i New York, Pennsylvania, Washington, DC, og i resten af USA og rundt om i verden kan et kapitel i dag lukkes.

/ritzau/

Bin Ladens død er et markant skridt mod terror, siger statsministeren. Men der er risiko for gengældelse.

Offentliggjort Sidst opdateret