Løkke klar til at støtte militært indgreb

Statsminister Lars Løkke Rasmussen støtter et FN-mandat, som ikke bare er et flyveforbud over Libyen, men også omfatter mulighed for militære angreb med for eksempel præcisionsbomber.

- Som sagerne står nu vil et flyveforbud ikke være nok til at forhindre Gaddafis overgreb på oppositionskræfterne, siger statsministeren til Ritzau.

Den libyske leder Muammar Gadaffis styrker har retning mod den store by Benghazi, som stadig er i oprørernes hænder

- Som sagerne står nu vil et flyveforbud ikke være nok til at forhindre Gadaffis overgreb på oppositionskræfterne, siger Løkke.

Statsministeren hæfter sig ved, at USA nu arbejder hårdt i FN for at få Sikkerhedsrådet til at vedtage et mandat, som rækker videre end et flyveforbud.

- Det rækker videre og skaber mulighed for indgriben med både militært og humanitært sigte. Det støtter jeg, siger statsministeren.

/ritzau/

Der skal mere end et flyveforbud til for at forhindre overgreb på Libyens opposition, mener statsministeren.

Offentliggjort Sidst opdateret