Løkke optimistisk efter præsidentbesøg

Det var en amerikansk præsident med et stærkt personligt engagement i klimaspørgsmålet, som fredag besøgte statsminister Lars Løkke Rasmussen.

Det siger Løkke efter mødet i Statsministeriet, der gik 10 minutter over den planlagte tid.

- Jeg er blevet efterladt med det indtryk efter det tre kvarter lange møde, at den amerikanske præsident er meget stærkt commitettet til, at vi får et godt resultat på topmødet til december, siger Lars Løkke Rasmussen.

Der er ikke konkret nyt om, hvorvidt Barack Obama vil deltage i klimatopmødet til december. Men Løkke hæfter sig optimistisk ved, at præsidenten havde taget sin toprådgiver i klimaspørgsmål, Todd Stern, med til mødet.

- Præcis det forhold, at præsidenten bragte Todd Stern med sig, viser, at der er et stærkt præsidentielt commitment til denne her sag. Det tager jeg som et positivt tegn, siger han.

Oprindeligt var planen, at Løkke og Obama skulle have haft en mere uformel politisk snak på tomandshånd.

Lars Løkke Rasmussen siger, at arbejdet og den diplomatisk indsats frem imod topmødet nu skal intensiveres. Danmark skal gøre sit bedste for at skabe de optimale rammer - men skal ikke dømmes på, om det slutteligt lykkes at få en aftale, mener Løkke.

- Vi skal dømmes på, om vi gør, hvad vi kan. Hele verden skal dømmes på, om der kommer en aftale, siger han.

Hvad den største knast er i at få det komplekse puslespil med alverdens landes modsatrettede interesser til at gå op i en højere enhed, vil Løkke ikke udpege:

- Det er det hele.

/ritzau/

USA's præsident, Barack Obama, efterlod et indtryk af stærkt personligt engagement i klimaspørgsmålet efter tre kvarter langt møde med Lars Løkke Rasmussen.

Offentliggjort Sidst opdateret