Løkke: Skoleaftale matcher VK-regeringens udspil

Hvis der er to, der står sammen i dansk politik, så er det De Konservatives formand, Lars Barfoed, og Liberal Alliances Anders Samuelsen.

Offentliggjort Sidst opdateret

I hvert fald når det gælder kritik af den aftale om folkeskolen, som blev indgået fredag mellem regeringen, Venstre og Dansk Folkeparti.

Venstre har ikke meget forståelse for De Konservatives synspunkt. Venstres formand, Lars Løkke Rasmussen, fastslår, at skoleaftalen "på lange strækninger matcher VK-regeringens udspil".

- Det tog lidt tid, og der skulle et folketingsvalg til, men nu har vi en folkeskoleaftale, som på lange strækninger matcher VK-regeringens udspil om en sammenhængende skoledag fra 8-14 (= 30 timer) i de små klasser med mere plads til læring og fysisk aktivitet, skriver Lars Løkke Rasmussen på Facebook.

Uden at sige det direkte understreger Venstres leder dermed, at De Konservative og Lars Barfoed står alene med deres kritik af skolereformen.

- En folkeskole med udfordringer til alle børn: Lektiehjælp til dem, der har svært ved at hænge på - faglig fordybelse (ekstra opgaver og udfordringer) til dem, der har let ved det. Så alle udfordres.

- Vi skylder vores børn en skole, hvor alle udfordres til kanten af deres potentiale, så alle bliver så dygtige, som de har potentiale til, skriver Lars Løkke Rasmussen.

Dansk Folkeparti er ligesom Venstre med i aftalen. Også et samlet erhvervsliv i form af Dansk Industri, Dansk Erhverv og Dansk Arbejdsgiverforening støtter aftalen.

/ritzau/