- Man skal tilbage til Christian 4. for at finde en regering, som har investeret så meget i offentlige byggerier, men modsat Christian 4. har vi pengene til det.
Sådan lyder det fra statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) ved DI CO-industris og Dansk Industris konference "Sæt vækst i produktion" i København.
Dermed angriber Lars Løkke Rasmussen indirekte Helle Thorning-Schmidt (S) og hendes plan om at fremrykke offentlige investeringer.
Løkke henviser til, at regeringen allerede investerer i Metro, supersygehuse, forbindelse over Femern Bælt og motorvejsudbygninger.
- Budgettet til offentlige investeringer er 6 milliarder kroner større end sidste år, hvilket svarer til 14 procent, siger Lars Løkke Rasmussen.
Ifølge Løkke er der dog råd til nye vækstinitiativer, efter at regeringen, Dansk Folkeparti og De Radikale før sommerferien blev enige om en tilbagetrækningsreform med forringelser af efterlønnen:
- Jeg er glad for, at vi blev enige om de initiativer. Det betyder, at vi nu har mulighed for at handle og gøre lidt mere i lyset af det, der er sket hen over sommeren, siger Lars Løkke Rasmussen.
Regeringen ventes i denne uge at præsentere deres bud på en vækstpakke, som blandt andet vil indeholde hjælp til boligkøbere.
Han erklærer sig samtidig enig i den vækstplan på 10 punkter, som DI og CO-Industri sammen har fundet frem til for at forbedre kårene for fremstillingsindustrien i Danmark.
De to organisationer lægger blandt andet op til, at flere unge skal have en videregående uddannelse, at vejnettet skal udbygges, og afgifterne på produktionen sænkes.
- Jeg er enig i det hele, og jeg vil meget gerne gå sammen med jer om at realisere de forslag, I er kommet frem til, lyder det fra Lars Løkke Rasmussen.
/ritzau/
Seneste artikler
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker