Løkke vil revitalisere regeringen ved at komme tættere på vælgerne

Moderaternes politiske leder, Lars Løkke Rasmussen, Monika Rubin og Henrik Frandsen indleder den politiske sæson med pressemøde under partiets sommergruppemøde på Alsik Hotel. Foto: Claus Fisker/Ritzau Scanpix

Afskaffelsen af helligdag har kostet opbakning, lyder det under sommergruppemøde med Lars Løkke Rasmussen, som vil tættere på vælgerne for at vinde dem tilbage.

Offentliggjort

Inden sommer fik regeringen en hård afslutning på den politiske sæson, da de tre partier samlet fik et meget dårligt EU-valg.

Derfor er sommeren blevet brugt til at tænke sig om, og vælgerne bliver i denne uge klogere på, hvordan regeringen vil forsøge at vinde dem tilbage.

Både Socialdemokratiet, Venstre og Moderaterne holder sommergruppemøder, og sidstnævnte blev tirsdag spurgt til, hvordan opbakningen kan vendes.

- Den sag, vi har slået os mest på, er store bededag, og det er der, hvor vi kommer virkelig tæt på danskerne på en lidt uheldig måde.

- Mange af de andre ting, vi har lavet, er på et højt abstraktionsniveau. Det handler om at få oversat det til noget, der er vedkommende, siger politisk leder Lars Løkke Rasmussen (M) efter sommergruppemødet i Sønderborg.

Løkke erkender, at regeringen er kommet for langt væk fra vælgerne, og at regeringen ikke har været god nok til at sætte ord på nødvendigheden af at afskaffe en helligdag. Selv om der igen og igen blev fundet flere penge i statskassen end ventet.

Derfor arbejder regeringen nu ud fra, at politikken skal kunne mærkes og ses i hverdagen. Det betoner både Løkke og andre regeringskilder til Ritzau.

Resultatet ved EU-valget var en løftet pegefinger fra vælgerne til regeringen, lød det fra Lars Løkke Rasmussen allerede på valgaftenen i juni.

Kort efter sagde han på Folkemødet, at en sundhedsreform og en grøn trepartsaftale kunne bidrage til at få vælgerne tilbage.

Og tirsdag foreslog partiet på et sommergruppemøde, at regeringen gør mere for småbørnsfamilier og eventuelt laver en familiepolitisk reform gennem en trepartsaftale med arbejdsgivere og arbejdstagere.

Det er dog ikke tilstrækkeligt til at vende krisen, erkender Løkke.

- Nej, det er det da ikke. Men nu er formålet med det her møde heller ikke at fremlægge den samlede regerings arbejdsprogram for 2024-25, men at referere fra vores sommergruppemøde.

- Jeg ville tiltage mig en position, jeg ikke har, hvis jeg skulle løse den anden opgave. Men jeg er både bevidst om, bekendt med og glad for at ud over de temaer, vi har anslået her, så har regeringen mange andre temaer på programmet, siger Løkke.

Han spåede blandt andet, at familiepolitik også vil fylde hos de to andre regeringspartier, selv om det har været fraværende i årtier.

- Der er tre partier, som holder sommergruppemøder, og når vi er færdige med det, så vil regeringen som en regering lægge sine tanker frem, siger han.

Selv om nationale valg og EU-valg er noget forskelligt, har det ramt regeringspartierne, at de fik 36,2 procent af stemmerne ved EU-valget, mens tallet var på 50,9 procent ved folketingsvalget i 2022.

Særligt Socialdemokratiet led nederlag ved EU-valget og blev overgået af den hidtidige lillebror SF, som blev den store vinder. Det har rykket den interne magtbalance i regeringen.

Statsminister Mette Frederiksen (S) har sagt, at valgresultatet har sat "tanker og overvejelser i gang hos os som parti og regering".

Hun holder onsdag pressemøde efter partiets sommergruppemøde i Vejle. Venstre holder det fredag.

/ritzau/

Løkke-citater fra valgaftenen

- Regeringen er nødt til at sætte sig kollektivt ned og tænke på, hvordan vi kan revitalisere vores politiske arbejde, hvordan vi kan holde os relevante.

- Man er jo lidt naiv, hvis man ikke tager valgresultatet ned og konstaterer, at regeringen under et jo ikke har gjort det særligt godt. Det tror jeg, vi er nødt til at tage alvorligt. Det gør vi i hvert fald hos Moderaterne.

Løkke mener, at man tager fejl, hvis man tror, at vælgerne kun har stemt efter visioner for Europa:

 - Jeg føler mig rimelig overbevist om, at en del danskere har stemt med hjertet. Hvad føler vi om dansk politik lige nu?

/ritzau/

Køb et abonnement og få adgang

Allerede abonnent? Log ind her

Digital-abonnement

  • Dagens avis hver dag som e-avis
  • Adgang til alle artikler på folketidende.dk
  • Adgang til arkivet (1873-nu)
  • Adgang til FolketidendePlay
  • Lås op for Folketidende Fordele
Få adgang nu