Løkke: Vores boligskattestop har ikke været godt nok
Statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) ankommer tirsdag formiddag til gudstjeneste i Christiansborg Slotskirke før Folketingets åbning. (Jens Dresling/POLFOTO) Foto: Polfoto/Jens Dresling
Polfoto/Jens Dresling
Regeringen fremlægger onsdag et udspil til boligskat, der skal rette op på fejlene i det hidtidige skattestop.
Statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) har i ugevis været omgivet af støttepartier, der taler om valg. Selv fastholder Løkke dog en optimistisk holdning til, at det kan lykkes at indgå en 2025-aftale.
Den skal blandt andet indeholde ændringer af boligskatten, så boligejerne opnår en reel tryghed for, at skatten ikke stiger.
- Det boligskattestop, vi selv lavede i 2001, er ikke godt nok, siger Lars Løkke Rasmussen.
Han erkender dermed, at det har været problematisk, at skattestoppet kun gælder stigninger i ejendomsskatten. Til gengæld har grundskylden kunnet stige med syv procent om året.
Det er det "hul", Lars Løkke Rasmussen lægger op til at lukke med sit boligudspil, der bliver præsenteret onsdag.
- Med det system, vi fremlægger, er der ingen nuværende boligejere, der kommer til at betale mere i skat, end de skulle efter de nuværende regler, forsikrer statsministeren.
- Vi ønsker at lave et system, hvor man, hvis man har råd til at købe en bolig og sidde i den med den lønindkomst, man har, ja så kan man også blive siddende i den fremadrettet. Det er sådan set vores store ambition.
Det konkrete udspil bliver fremlagt onsdag. Indtil da ønsker statsministeren ikke at gå i detaljer.
For eksempel afviser han at svare på spørgsmålet om, hvorvidt personer i ejerlejligheder skal betale mere i skat.
Onsdag fremlægger regeringen også det længe ventede nye system til vurdering af ejendomme. Det vil i mange tilfælde føre til, at ejendomme vurderes højere end i dag.
Og dermed vil boligejerne som udgangspunkt skulle betale mere i skat. Men regeringen er ikke interesseret i at opkræve flere skattekroner ad den vej, understreger Løkke.
- Nye vurderinger skal ikke være en pengemaskine, lød det i statsministerens tale ved Folketingets åbning tirsdag.
Regeringen har i sin plan for dansk økonomi frem til 2025 afsat 24 milliarder kroner til "tryghed for boligejerne".
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde