Lolland klar til madordning

Foto: Lolland Kommunes børnehaver er - modsat Guldborgsunds - parate til madordning.

Kommunal madordning pr. 1. april og 1. september 2010.

Offentliggjort Sidst opdateret

I Lolland Kommune har politikerne ingen plan om at søge at slippe ud af den forældrebetalte madordning, som landets kommuner er blevet pålagt at indføre i børnehaverne.

- Vi er desuden landet pænere, end vi troede, siger formanden for børne- og skoleudvalget, Tom Larsen (V) og præciserer det med, at forældrene heldigvis kun skal betale 270 kroner om måneden for maden.

Politikerne har netop besluttet, at institutionerne starter på madordningen 1. april eller 1. september i forhold til deres ønsker. Når madordningen indføres, stiger prisen også for at få passet barn.

Leveringen skal nu i udbud, men for at komme i betragtning skal leverandørerne opfylde en række kvalitetskrav.

Der bliver derfor først tale om en prækvalifikationsrunde, oplyser Tom Larsen, der tilføjer, at han håber, at Erhvervsråd Lolland-Falster vil holde et informationsmøde for interesserede medlemmer om sagen:

- Det er jo et stort udbud og en stor ordre at få, begrunder han.