Lolland vil have penge af andre kommuner
Lolland Kommune vil undersøge, om den kan få betalt egne familieanbringelser af andre kommuner.
Ankestyrelsens afgørelse om at Lolland Kommune skal betale for anbringelsen af børnene i Brønderslevsagen, får kommunen til at undersøge, om den i andre børnesager selv kan hente nogle penge.
Det siger kommunalbestyrelsens udvalgsformand for området for børn og skole, Tom Larsen (V).
- Vi har det største antal anbringelsessager i kongeriget. Det er sager, vi har fået udefra, og som vi selv har måttet betale. Men vi har ofte kunnet se, at andre kommuner ikke har gjort det, de skulle. Så nu vil vi se på stakken af de sager, siger han.
Kommunen vil undersøge, om Ankestyrelsens afgørelse lægger nye præmisser til grund, som Lolland kan bygge betalingskrav på over for andre kommuner. I forvejen har Lolland fået afslag i flere sager.
Det er især fra omegnskommunerne i Hovedstadsområdet, at familier med problemer kommer til Lolland fra, oplyser udvalgsformanden.
Han oplyser også, at Lolland tager afgørelsen i Brønderslevsagen til efterretning.
- Ellers skulle vi føre en civilretslig sag. Og det vil vi ikke, siger Tom Larsen.
Socialminister Benedikte Kiær (K) er tilfreds med afgørelsen fra Ankestyrelsen.
- Den viser klart, at passivitet har konsekvenser, og sådan skal det også være. Kommunerne kan og må ikke spekulere i, at familier med sociale problemer bare sendes videre til andre kommuner, siger hun til Politiken.dk.
Afgørelsen var som forventet i Brønderslev, siger kommunaldirektøren, Søren S. Steensen, til Nordjyske Stiftstidende.
- Det er med til at understrege det, vi hele tiden har sagt: At det ikke kun er Brønderslev Kommune, der har ansvaret i den her sag, siger kommunaldirektøren.
/ritzau/
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker