Lovjunglen er vokset kraftigt under VK-regeringen.
I 2001 gennemførte regeringen 1.084 nye love, bekendtgørelser og cirkulærer. Det var i 2010 vokset til 1.643 nye love og retningslinjer eller en stigning på 66 pct. Det viser en gennemgang af Folketingets Retsinformation, skriver berlingske.dk
Derfor er Danmark blevet sværere at begå sig i, mener flere eksperter.
- Borgernes og virksomhedernes forhold bliver stadig mere reguleret, og det er sværere for almindelige mennesker at overskue, hvad man må og ikke må. Det skaber utrolig stor usikkerhed, og der er også ret store effektivitetstab i det, siger professor i statskundskab Jørgen Grønnegård Christensen fra Aarhus Universitet.
Dansk Industri opfordrer regeringen til at begrænse de administrative byrder med to procent årligt indtil 2020.
- Det er allerede et problem, at virksomhederne ikke har tid til at fokusere på strategi og udvikling. Det betyder, at vi taber grundlaget for vækst fremover, siger DI-direktør Tine Roed.
FTF's formand Bente Sorgenfrey advarer mod konsekvenserne.
- Der bliver mindre tid til velfærd for den enkelte borger. Halvdelen af de offentligt ansattes arbejdstid bliver brugt på kontrol og indberetninger frem for til undervisning og pasning af børn og ældre. Det går ud over kernevelfærden, siger hun.
Venstres gruppeformand, Kristian Jensen, erkender, at regeringen er langt fra målet.
- Derfor er der en interesse i at kigge på, hvordan vores lovgivning opfattes, siger Kristian Jensen, der ikke mener, at flere regler betyder mere bureaukrati.
/ritzau/
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde