Lykketoft skal være guide i diktaturstat

Kan en tidligere dansk udenrigsminister og nuværende medlem af Folketingets ledelse tillade sig at optræde som turistguide for rejselystne danskere i et af verdens mest brutale diktaturer?

Det spørgsmål fører nu til en ophedet udenrigspolitisk debat, efter at dagbladet Politiken i en annonce har tilbudt en pakkerejse til Burma, i samarbejde med rejsebureauet Horisont Rejser med tidligere udenrigsminister Mogens Lykketoft (S) som rejseguide.

Det skriver Morgenavisen Jyllands-Posten torsdag.

For 27.900 kroner kan 25 danske turister komme på 19 dages rundrejse i Burma, hvor Lykketoft sammen med sin kone, journalist og Burma-kender Mette Holm, vil sætte "oplevelserne i perspektiv og trække linjerne op: Lokalt, regionalt såvel som storpolitisk".

Den Danske Burma Komité, som er støttet af fagbevægelsen, kritiserer Lykketoft for indirekte at støtte regimet.

- Jeg betragter Lykketoft som en intelligent politiker. Jeg forstår ikke, at han vil løbe risikoen for at blive misbrugt af regimet. Diktaturet kan bruge det i dets propaganda og sige: Se vi er slet ikke så farlige, når en tidligere dansk udenrigsminister rejser rundt som turistguide, siger komiteens formand, Jørgen Juul Rasmussen.

Skarpe toner kommer der også fra Venstres udenrigsordfører, Michael Aastrup Jensen. Han beskylder Lykketoft for at være "diktaturets nyttige idiot".

- Han repræsenterer Danmark som medlem af Folketingets Præsidium. Militærjuntaen kunne ikke have bedt om en bedre støtte og blåstempling, siger Michael Aastrup Jensen til avisen.

Mogens Lykketoft selv afviser blankt kritikken af, at han indirekte hjælper diktaturet.

- Jeg rejser som privatperson og ikke som repræsentant for Folketinget. Med mindre pressen blæser det op, tror jeg ikke, at regimet er opmærksom på, at jeg kommer derud, siger han til avisen.

/ritzau/

Mogens Lykketoft kritiseres for indirekte at hjælpe regimet i Burma, fordi han skal være turistguide i landet

Offentliggjort Sidst opdateret