Måling: Danskerne foretrækker nu Ellemann frem for Pape
De tre statsministerkandidater fra Socialdemokratiet, De Konservative og Venstre var søndag i ilden til debat hos TV 2-vært Cecilie Beck. Fra venstre er det Mette Frederiksen, Søren Pape Poulsen og Jakob Ellemann-Jensen. Foto: Michael Drost-Hansen/Ritzau Scanpix
For første gang fører Jakob Ellemann-Jensen over Søren Pape Poulsen i Voxmeters statsministermåling.
En ny måling, hvor vælgerne er blevet spurgt til deres foretrukne statsminister, er dårligt nyt for den konservative leder, Søren Pape Poulsen.
Målingen er foretaget af Voxmeter for Ritzau, og 784 personer har svaret.
De to blå kandidater ligger tæt, men Venstre-formanden, Jakob Ellemann-Jensen, er en smule foran.
24,2 procent peger på ham som foretrukken regeringschef.
21,8 procent siger Pape.
Voxmeters første måling af de tre statsministerkandidater blev foretaget i uge 35. Her pegede blot 16,1 procent på Ellemann, mens 35,2 procent pegede på Pape. Dermed er Pape gået kraftigt tilbage.
Luften er ved at gå af den konservative ballon, mener Casper Dall, politisk redaktør på Avisen Danmark.
- Den hype og det momentum, der var omkring partiet, indtil de lancerede Pape som statsministerkandidat, er ved at forsvinde.
Målingen er foretaget fra 7.-9. oktober - før statsministerdebatten på TV 2 søndag, men efter åbningsdebatten i Folketinget torsdag.
Her blev Pape konfronteret af det grønlandske folketingsmedlem Aaja Chemnitz Larsen med, at han skulle have kaldt Grønland for "Afrika på is". Pape har siden undskyldt.
Sagen lægger sig i en uheldig slipstrøm af en række andre sager, herunder afsløringerne af Papes nu tidligere ægtefælle, Josue Medina Vasquez, og kritikken af De Konservatives 2030-plan, siger Casper Dall.
- Samlet set tegner det et billede af en statsministerkandidat, der ikke helt har styr på sagerne, siger han.
I målingen ligger Mette Frederiksen dog forrest. Mens i alt 46 procent peger på en af de to borgerlige kandidater, får den nuværende statsminister og Socialdemokratiets formand 54 procent.
Hun øger sit forspring fra den seneste måling, der blev foretaget fra 3. til 6. oktober. Her fik hun 51,7 procent.
De 784 respondenter er de vælgere, der i den normale meningsmåling, hvor samlet 1015 har svaret, også har angivet en foretrukken statsministerkandidat.
I meningsmålingen står rød blok til at få 50,1 procent af stemmerne og 89 mandater, mens blå blok får 45,7 procent af stemmerne svarende til 79 mandater.
Lars Løkke, der med sit parti, Moderaterne, endnu ikke har peget på en statsministerkandidat, står til syv mandater.
Der er en statistisk usikkerhed på 3,1 procent for både rød og blå blok.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde