Medie: Afgørende notat om Dong-salget blev holdt skjult
Bjarne Corydon (S) undlod at fortælle Finansudvalget om mulig pligt til at bremse salg af Dong-aktier.
Finansudvalget havde pligt til at bremse regeringens kontroversielle salg af en del af aktierne i Dong sidste år til den amerikanske investeringsbank Goldman Sachs, ATP og PFA for 11 milliarder kroner, hvis der var mulighed for at få en højere pris.
Det fremgår af et hidtil ukendt notat fra Kammeradvokaten til finansminister Bjarne Corydon (S), der er dateret blot få dage før, salget blev vedtaget af Finansudvalget og SF's udtræden af regeringen. Det skriver Politiken lørdag.
Men ministeren fortalte aldrig udvalget om denne pligt og nægtede også at fortælle Finansudvalget, hvilke andre bud der blev givet på aktierne.
Det afsløres ifølge Politiken i en ny bog, "Det bedste bud", skrevet af journalist Anders-Peter Mathiasen.
Dansk Folkepartis formand, Kristian Thulesen Dahl, siger til Politiken, at det er "helt uhørt", at finansministeren ikke har fortalt udvalget om notatet.
Sten Bønsing, lektor i forvaltningsret ved Aalborg Universitet, mener, at Kammeradvokatens oplysninger skulle have været præsenteret for Finansudvalget.
- Det her lyder som relevante oplysninger, som Finansudvalget skulle have vidst, da det vedtog aktstykket.
- Specielt oplysningen fra Kammeradvokaten om, at Finansudvalget er forpligtet til ikke at godkende aktstykket, hvis det viser sig, at der er en bedre forretning, siger han til Politiken.
Finansminister Bjarne Corydon afviser kritikken.
- Det står til enhver tid Folketinget og Finansudvalget frit, om de vil tiltræde et aktstykke eller ej. Det gælder også i forbindelse med det aktstykke, som lå til grund for kapitaludvidelsen i Dong, skriver ministeren i en mail til Politiken.
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde