Mette F.: Indsats kan have afværget piratangreb
Den danske fregat "Esbern Snare" tog i slutningen af oktober afsted til Guineabugten for at beskytte danske skibe i området mod pirateri. Foto: Lars Magne Hovtun/Ritzau Scanpix
Lars Magne Hovtun/Ritzau Scanpix
Statsministeren skulle sammen med Jakob Ellemann-Jensen have besøgt "Esbern Snare", men det er aflyst.
Statsminister Mette Frederiksen (S) siger til pressen, at "Esbern Snares" indsats formentligt har afværget angreb på civile handelsskibe i Guineabugten.
Besætningen på fregatten har skudt og dræbt fire formodede pirater.
- Med den her operation har besætning på "Esbern Snare" med en fælles og dygtig indsats formentligt afværget konkrete piratangreb på skibe her i regionen og på den måde ydet et vigtigt og væsentligt bidrag til sikkerheden i Guineabugten, siger statsministeren.
Mette Frederiksen er i øjeblikket på rejse sammen med Venstres formand, Jakob Ellemann-Jensen, i Ghana for at besøge danske udsendte.
De skulle torsdag formiddag have besøgt "Esbern Snare". Det besøg er aflyst.
Mette Frederiksen har netop talt med kaptajnen på "Esbern Snare".
- Mine varmeste tanker går til alle derude. Det har været nogen uhyre vanskelige og udfordrende timer for hele besætningen.
- Og til deres pårørende hjemme i Danmark: I kan være stolte af jeres udsendte.
I øjeblikket er der fire pirater, som bliver tilbageholdt om bord på den danske fregat "Esbern Snare", fortæller Mette Frederiksen.
- Vi har endnu ikke verificeret oplysninger om nationalitet og dermed nationale tilhørsforhold på de fire pirater, som stadig er i live, og én, som er alvorligt såret.
- I sådanne situationer har vi heldigvis et setup, fordi det ikke er en ny situation at agere internationalt.
Den danske fregat tog i slutningen af oktober afsted til bugten for at beskytte danske skibe i området mod pirateri.
Guineabugten har i årevis været plaget af pirateri. I 2020 skete 95 procent af alle bortførelser til søs i bugten.
Seneste artikler
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Grønt initiativ åbner i dag
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker