Mette F.: Regeringen forsømmer uddannelse og grøn omstilling
Der kommer til at mangle kvalificeret arbejdskraft i Danmark. Derfor opfordrer Socialdemokratiet til at sende flere penge til erhvervsskolerne og tilskynde universitetsstuderende til at komme hurtigere ud på arbejdsmarkedet. Foto: /ritzau/Lau-nielsen Morten/arkiv
/ritzau/Lau-nielsen Morten/arkiv
Socialdemokratiets formand langer ud efter regeringen for at skære ned på erhvervsuddannelser og forskning.
Det er ingen sag at rejse til New York og holde flotte taler. Kunsten er at følge ordene op med handling.
Sådan lyder budskabet fra Socialdemokratiets formand, Mette Frederiksen, da hun taler ved Dansk Industris årlige topmøde i Operaen i København.
For mens statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) i sidste uge stillede sig i spidsen for et globalt klimainitiativ under FN, så forsømmer regeringen den grønne omstilling herhjemme, mener Mette Frederiksen.
- Vi skal satse på mere teknisk og grøn forskning, siger S-formanden i sin tale til de forsamlede erhvervsledere.
- Med alle de muligheder, der ligger foran os, skulle vi så ikke gøre det, vi har været gode til gennem generationer: At tænke langsigtet.
Det med at tænke langsigtet gælder både grøn omstilling, forskning og uddannelse, understreger hun.
Mette Frederiksen ser en stor udfordring i, at erhvervslivet mangler arbejdskraft. Derfor bringer hun en ny idé på bane:
Studerende på særligt efterspurgte uddannelser, såsom ingeniører, skal kunne komme ud og arbejde i virksomhederne efter deres bachelor og så have et retskrav på at kunne vende tilbage til kandidatstudiet.
Samtidig skal erfaringerne fra virksomheden kunne give merit, lyder forslaget.
Forslaget er i tråd med lignende ideer, som såvel De Radikale som uddannelses- og forskningsminister Søren Pind (V) tidligere har luftet.
Alle med det formål at sikre, at erhvervslivet hurtigere kan få glæde af de universitetsstuderende.
Også erhvervsuddannelserne skal efter Mette Frederiksens mening have mere politisk opmærksomhed.
- Vi ved, at vi kommer til at mangle faglært arbejdskraft. Hvad er regeringens svar? De vil lukke en del af produktionsskolerne. De skærer direkte ned på erhvervsuddannelserne. Og de skærer ned på forskningsbudgettet, siger S-formanden.
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde