Miljøministeriets departementschef forlader sit job
Miljøministeriets departementschef, Marianne Thyrring, fratrådte mandag sin stilling og vil snarest blive erstattet, når en afløser er ansat.
Ifølge miljøminister Ida Auken (SF) skal Marianne Thyrring på regeringens vegne undersøge tilstanden af det lokale demokrati i landets kommuner.
- Lokalt demokrati er afgørende for folkestyret, og jeg ønsker Marianne alt held og lykke med den vigtige opgave, siger Ida Auken i en kortfattet pressemeddelelse.
Det er økonomi- og indenrigsminister Margrethe Vestager (R), som står bag tanken om at sende en personlig repræsentant på rundtur i landets 98 kommuner for at tage temperaturen på det lokale demokrati.
Baggrunden er blandt andet, at stemmeprocenten ved kommunalvalget i 2009 faldt omkring fire procentpoint, og at undersøgelser viser tegn på, at det lokale demokrati er udfordret.
- Det lokale demokrati trænger til et eftersyn, så vi i åbenhed kan forholde os til demokratiets tilstand, siger Vestager i en pressemeddelelse.
Rundturen i kommunerne skal finde sted i perioden januar-maj 2013. Resultatet bliver en rapport, der ventes fremlagt i juni 2013.
Kommunernes Landsforening, KL, hilser det velkomment, at regeringen vil sende en personlig repræsentant på rundtur i landets kommuner, siger KL's formand, Erik Nielsen.
- Et stærkt lokalt demokrati er fuldstændig afgørende for, at vi kan fastholde og udvikle et stærkt, decentralt forankret velfærdssamfund. Jo flere, der interesserer sig og engagerer sig i demokratiets tilstand og udfordringer, jo bedre, siger Erik Nielsen.
Den nuværende direktør i Kort og Matrikelstyrelsen, Henrik Studsgaard, er konstitueret departementschef i Miljøministeriet, indtil der er fundet en afløser. Stillingen opslås snarest.
- Nu skal vi have fundet en departementschef, der kan være med til at løfte den grønne omstilling og gøre Miljøministeriet endnu stærkere, end det er i dag, siger miljøminister Ida Auken.
/ritzau/
Seneste artikler
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse på dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet