Milliarder til udviklingslandes klima

EU-landene bidrager med 7,2 milliarder euro (54 milliarder kroner) over tre år til udviklingslandes klimaindsats. Det siger statsminister Lars Løkke Rasmussen (V).

De mange penge skal fortrinsvis gå til de lande i den tredje verden, der rammes hårdest og har sværest ved at betale.

- Vi understreger, at det er til de mest udsatte og fattigste lande, siger statsministeren ved et pressemøde i Bruxelles.

Han mener, at det ikke har ligget tungt med at få de andre EU-lande til at forpligte sig.

- Jeg har ikke det samme billede af, at det har været svært at nå. Hvis man beregnede timelønnen på det her, så ville man have en god løn som indsamler, fortsætter Lars Løkke Rasmussen.

/ritzau/

EU-lande bidrager med 7,2 milliarder euro (54 milliarder kroner) over tre år til udviklingslandes klimaindsats, oplyser statsminister Lars Løkke Rasmussen.

Offentliggjort Sidst opdateret