Efter massiv kritik har miljøminister Karen Ellemann (V) valgt at sætte en stopper for det giftskib, der efter planen skulle have sejlet giftaffald fra Australien til Kommunekemi i Nyborg.
Det oplyser Miljøministeriet i en pressemeddelelse. Sejladsen er dog i første omgang udsat.
- Der har været så meget utryghed både i offentligheden og fra politisk side, at jeg derfor ikke finder det rigtigt, at skibet skal afsejle nu. Samtidig har jeg besluttet, at jeg vil drøfte situationen igennem med min australske kollega Tony Burke, siger Karen Ellemann i en pressemeddelelse.
Miljøstyrelsen skal nu orientere selskabet bag transporten, Orica, om den politiske situation i Danmark og beskeden om, at HCB-affaldet ikke sejler fra Australien.
I pressemeddelelsen står Karen Ellemann dog fast på, at der ikke er sket fejl i sagen.
Transporten har været hårdt kritiseret, og torsdag kunne oppositionen danne fælles front med et beslutningsforslag, der gennem Folketinget skulle stoppe gifttransporten.
Derfor glæder Enhedslisten miljøordfører Per Clausen sig også over, at skibet alligevel ikke kommer til Danmark.
- Det er rigtig godt, at ministeren nu langt om længe gør det, som oppositionen har krævet. Det ville selvfølgeligt have været langt bedre, hvis hun havde gjort det af sig selv på baggrund af de problemer, der har været i sagen, men jeg er glad for, at hun følger den opfordring, hun har fået fra oppositionen, siger Per Clausen.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde