Minister tilfreds med marsvinedom

Det var helt efter normal praksis, da seks unge nordjyder kun fik betingede domme for at have mishandlet et marsvin til døde for sjov.

Det mener justitsminister Brian Mikkelsen (K), som ikke har planer om skærpe straffen for dyremishandlere i kølvandet på dommen kort før jul.

I et svar til Dansk Folkepartis dyrevelfærdsordfører, Marlene Harpsøe, henviser Brian Mikkelsen til, at de tiltaltes personlige forhold gjorde det "efter rettens opfattelse forsvarligt at idømme betingede straffe".

Statsadvokaten for Nord- og Østjylland har derfor kun anket byrettens dom til Vestre Landsret for at få de unge frakendt retten til at eje dyr, men altså ikke for at få skærpet den idømte straf.

- Statsadvokaten har som begrundelse herfor anført, at de af byretten idømte straffe ikke ses at være i strid med praksis på området, der herved er taget hensyn til de domfældtes unge alder og til, at de ikke tidligere er straffede af betydning for sagen, samt til deres personlige forhold i øvrigt, skriver Brian Mikkelsen.

Ikke alene Dansk Folkeparti, men Dyrenes Beskyttelse mener, at det nærmest er en gratis omgang for marsvinemishandlerne, når de slipper med 20, 30 og 40 dages betinget fængsel samt 1000 kroner i bøde.

Straffen får de seks uge mænd for at have sat ild til et levende marsvin og efterfølgende have slået det ihjel med en golfkølle.

/ritzau/

Dyrenes Beskyttelse og flere politikere har været skuffet over milde straffe til dyremishandlere. Men justitsministeren vil ikke skærpe straffen.

Offentliggjort Sidst opdateret