Minister:Indvandrerkvinder største problem

Danske kvindeorganisationer er kun solidariske med sig selv. De går alt for meget op i ufarlige sager som barselsorlov til mænd og kvoter af kvinder i bestyrelser. Dermed smyger de sig uden om det største ligestillingsproblem i Danmark - indvandrerkvindernes situation.

Det siger ligestillingsminister Inger Støjberg (V) til Morgenavisen Jyllands-Posten søndag i forbindelse med, at hun lancerer en større kampagne over for landets indvandrerkvinder, der skal oplyses om deres rettigheder.

- Der er indvandrerkvinder, der er underlagt social kontrol, er tvunget til at gå med tørklæde, bliver presset til at skaffe mødomscertifikater og i det hele taget ikke har de rettigheder, som alle kvinder i Danmark burde have. Der findes mænd i indvandrerkredse, som ikke har et dansk menneskesyn, hvor kvinder og mænd, drenge og piger er lige meget værd. Jeg vil gerne hjælpe de kvinder, der er underlagt disse gammeldags menneskesyn. Vi må gøre de mest formørkede mænd i indvandrerkredse begribeligt, at det er Danmark, de bor i, siger Inger Støjberg til Jyllands-Posten.

Formanden for Kvinderådet, Randi Iversen, Jordemoderforeningen, er uenig med Inger Støjberg:

- Kvinderådet anser ikke indvandrerkvindernes forhold for det væsentligste ligestillingsproblem. Det er alt for snævert et synspunkt at indtage. Det er en del af ligestillingsproblemet, men vi synes, at det er vigtigere, at kvinder er underrepræsenterede ved kommunalvalg, i bestyrelser, i direktioner og inden for forskning, siger Kvinderådets formand til Jyllands-Posten.

/ritzau/

Det største ligestillingsproblem i Danmark er indvandrerkvindernes situation. Det mener ligestillingsminister, der langer ud efter danske kvindeorganisationer.

Offentliggjort Sidst opdateret