Mød mig på Reventlow Marked

Hele sommerferieperioden - juli måned - har været præget af mange politiske indlæg i avisen, og rigtig mange emner af forskellig karakter har været behandlet af forskellige kandidater fra alle partier.

Umiddelbart ser det ud som noget panikagtigt, idet mange indlæg bærer præg af, at nu skal dén og dén markere sig for i så fald at et folketingsvalg bliver udskrevet, ja, så har man dog markeret sig.

De fleste emner lader sig dog ikke løse ved at få et læserbrev i avisen. Det kræver seriøs handling - og jeg skal med det samme meddele, at jeg naturligvis heller ikke ved, hvornår et folketingsvalg udskrives.

For at få indflydelse på de politiske handlinger, der foregår, er det helt sikkert, at en plads i Folketinget giver store muligheder.

Og netop derfor synes jeg, det er en ganske almindelig pligt at oplyse overfor vælgerne/borgerne, at for at få nogle uddybende holdninger til det, jeg vil arbejde for i Folketinget, når jeg bliver valgt, det foregår bedst ved direkte dialog.

Da jeg desværre ikke bor i lokalområdet, er det svært at få en dialog i gang med mig, men jeg vil meddele alle, at jeg vil være tilstede på Reventlow Marked, søndag den 26. august mellem klokken 12 og 16, hvor alle kan få en snak om, hvad Dansk Folkeparti står for og hvilke visioner, vi har for fremtiden, samt hvad vi har fået vedtaget af vores mærkesager gennem årene - altså direkte dialog.

Jeg håber at se og møde rigtig mange mennesker denne dag. På gensyn på Reventlow Marked.

Hans Jørgen Heitmann Jensen

Folketingskandidat for Dansk Folkeparti

Lollandkredsen

Lindegårdsvej 44 2920 Charlottenlund




Offentliggjort Sidst opdateret