Regeringen har fredag præsenteret en ny dyrevelfærdsaftale, der er den første af sin slags.
Både husdyr og slagtedyr skal have bedre vilkår i Danmark.
Dyrevelfærdsaftalen "Sammen om Dyrene 2024-2027" indeholder 31 initiativer, heriblandt et forbud mod visse hundehalsbånd og et ønske om flere grise med hele haler.
Her er et overblik over aftalen:
* Fire initiativer er rettet mod kæledyr. Her skal der sættes ind mod ekstrem avl af kæledyr, præciseres regler om opbinding af hunde, skærpe reglerne for hundehalsbånd og styrke landets katteindsats.
* Syv initiativer er tværgående initiativer. Det er blandet andet en styrkelse af Dyrevelfærdsmærket og en øget bevilling til Dyrenes Vagtcentral.
* Et tværgående initiativ er også ønsket om at styrke den demokratiske inddragelse i dyrevelfærdsmæssige spørgsmål. Der nedsættes derfor et borgerting.
* Der er også syv initiativer rettet mod landets grisebestand.
* Her er der blandt andet fokus på højere overlevelse for pattegrise, uddannelseskrav hos medarbejdere i sobesætninger og et krav om bedøvelse forud for kastration af grise.
* To initiativer er øremærket kvæg. Her handler det om flere løsdriftsstalde og længerevarende smertedækning ved afhorning af kalve.
* Syv initiativer er rettet mod fjerkræ. Her skal der blandt andet screenes mod brystbensfrakturer hos æglæggende høns.
* Der skal også implementeres et statsligt stop for køb af hurtigtvoksende kyllinger - og fokus på dyrevelfærden i den danske slagtekyllingeproduktion.
* Der er fire initiativer tilbage, og de hører under det, som i aftaleteksten kaldes øvrige initiativer.
* De indbefatter blandt andet økonomisk støtte til schweisshundeførere, der bruger deres hunde til at finde skadet hjortevildt.
Kilde: Kilder: Dyrevelfærdsaftalen Sammen om Dyrene 2024-2027./ritzau/
Seneste artikler
Uligheden bør på dagsordenen
Henstilling fra politiet hjalp ikke: Truede kvinde to gange
Inger fik revet tæppet væk under sig: Så tog hun en beslutning, der ændrede alt
Politiet efterlyser vidner efter vild nat
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker