Regeringen og Dansk Folkeparti er mandag aften blevet enige om en lang række stramninger af de danske udlændingeregler.
Ifølge Ritzaus oplysninger er der tale om, at aftalen skærper kravene til familiesammenføring. I dag må ægtefæller ikke have modtaget bistand i et år inden familiesammenføring. Fremover må de ikke have modtaget hjælp i tre år.
Samtidig ændrer aftalen på reglerne for flygtninge, der rejser tilbage til det land, de er flygtet fra. Hvis de fremover rejser hjem uden først at have fået tilladelse, kan de få inddraget deres opholdstilladelse i 10 år. I dag kan de frit rejse hjem til landet, de er flygtet fra.
Desuden bliver udlændinges ret til at stemme ved lokale valg i Danmark ændret. Fremover skal de have opholdt sig fire år i Danmark. I dag er det nok at have opholdt sig her i tre år.
Aftalen betyder også, at vejen til permanent ophold i Danmark skal gå via et pointsystem. Her bliver udlændinge nu bedømt efter, hvordan de klarer sig på arbejdsmarkedet, deres sprogkundskaber samt deres evne til at involvere sig i det danske foreningsliv.
DF og regeringen er dog også blevet enige om lempelser på udlændingeområdet. Venstre, Konservative og Dansk Folkeparti gør det således muligt at opnå en permanent opholdstilladelse allerede efter fire år, hvor udlændinge i dag skal opholde sig syv år i Danmark.
/ritzau/
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker