Ny tidsplan kan bane vejen for Connie H.

EU-Kommissionens formand, José Manuel Barroso, åbner nu en uventet dør på klem for klima- og energiminister Connie Hedegaard (K) som ny dansk EU-kommissær.

Barroso har nemlig meddelt de nuværende kommissærer, at de skal regne med at blive siddende på posten indtil udgangen af januar. Det oplyser Mandag Morgens EU-korrespondent, Ole Ryborg, til radioprogrammet Orientering på P1.

Kommissionsformanden vurderer, at det kommer til at tage så lang tid at få navne og porteføljer på plads for de nye kommissærer, at høringerne ikke kan starte den 25. november som planlagt. Derefter venter juleferien forude, og i stedet satser han nu på høringer i januar.

Det giver statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) en grund mindre til at forbigå Hedegaard som det danske bidrag til en ny EU-Kommission.

Hidtil har ét af de afgørende argumenter mod Hedegaard som EU's første klimakommissær været timingen. Hvis den nye kommission skulle tiltræde fra årsskiftet, ville det kræve lange tidskrævende høringer i EU-Parlamentet for de nye kommissærer i december, hvor Hedegaard er travlt beskæftiget med klimatopmødet i København.

Men med Barrosos nye plan kan hun afslutte klimatopmødet og først derefter kaste sig over kommissærjobbet på fuld tid.

Det ventes, at EU's stats- og regeringschefer vil have deres kommissærnavne med, når de mødes til et ekstraordinært topmøde i den nærmeste fremtid.

/ritzau/

De nye EU-kommissærer skal formentlig først til høringer i Bruxelles i januar. Dermed vil det ikke kollidere med klimatopmødet i december.

Offentliggjort Sidst opdateret