Obama bad Thorning om råd om døtre

- Vi har begge to døtre, og de er nogenlunde samme alder, så vi udvekslede noter, siger Barack Obama og fortsætter:

- Statsminister Thornings døtre er lidt ældre end mine, og hun forsikrede mig om, at de fortsætter med at opføre sig pænt, selvom de bliver teenagere. Jeg er meget opmuntret af den melding, siger Obama.

Hans to døtre hedder Sasha og Malia er stadig i skolealderen og yngre end Helle Thornings-Schmidts piger Johanna og Camilla.

- Jeg tror ikke, jeg kan give præsident Obama så mange råd om hans døtre. Men det er faktisk meget hyggeligt at tale om vores døtre, siger Helle Thorning-Schmidt og fortsætter:

- Vi prøver begge to at give vores børn et godt og normalt liv. Men hans opgave er nok lidt sværere, siger den danske statsminister med et smil.

Hun henviser formentlig til, at selvom hun selv lever et liv som en offentlig person, så er det for intet at regne mod det liv, præsidenten for USA lever med sin familie i Det Hvide Hus, hvor de hele tiden er omgivet af et enormt sikkerhedsopbud.

Mødet blev også brugt til at bekræfte det tætte venskab mellem USA og Danmark, som både Helle Thorning-Schmidt og Obama nævnte efter mødet.

Helle Thorning-Schmidt har nu inviteret Barack Obama til at komme til København. Her har han allerede været to gange tidligere, da Lars Løkke Rasmussen var statsminister.

/ritzau/

Foto: Mandel Ngan /Scanpix

Selvom USA's præsident, Barack Obama, og statsminister Helle Thorning-Schmidt (S) diskuterede store emner som den kriseramte økonomi og situationen i Syrien, blev der også tid til at udveksle råd om børneopdragelse på fredagens møde i Det Hvide Hus.

Offentliggjort Sidst opdateret