OECD angriber VKO's genopretningsplan

Regeringens plan for genopretning af dansk økonomi til 24 mia. kr. er i for høj grad baseret på højere skatter frem for at tøjle den offentlige udgiftsvækst.

Det mener OECD's vicecheføkonom, danskeren Jørgen Elmeskov, som sidder med i regeringens Vækstforum, skriver dagbladet Børsen.

- Man kunne efter en periode med høj dansk udgiftsvækst godt ønske sig, at der havde været større tilbageholdenhed i aftalen på det punkt, og at mindre af finansieringen havde ligget på skattesiden. Danmark er i forvejen et af de

lande i verden med det højeste skattetryk og de højeste offentlige udgifter, siger Jørgen Elmeskov til Børsen.

De helt centrale finansieringselementer af regeringens genopretningsplan, som tirsdag blev forhandlet på plads med Dansk Folkeparti er, at fradragssatserne i

skattesystemet ikke pris- og lønreguleres mellem 2011 til 2013, samt at den

højere grænse for topskatten, som blev besluttet i forbindelse med regeringens seneste skattereform, bliver udskudt til 2013.

OECD's efterlysning af større fokus på udgiftssiden går igen hos de to erhvervsorganisationer DE og DI.

- Vi er bestemt ikke begejstrede for, at man udsætter indfasningen af

skattereformens skattelettelser, og når det gælder kommunerne er det altså

noget rod, at man ikke tager hårdere fat, siger direktør i Dansk Erhverv,

Christian Tangaard Ingemann til Børsen.

/ritzau/

OECD beklager, at der i genopretningsplanen ikke er større fokus på at tøjle væksten i de offentlige udgifter.

Offentliggjort Sidst opdateret