Om forliget

Offentliggjort Sidst opdateret

* Regeringen bestående af Socialdemokratiet, Venstre og Moderaterne har indgået forliget med De Radikale, Liberal Alliance, Dansk Folkeparti og De Konservative, mens SF forlod forhandlingerne tirsdag på grund af utilfredshed med blandt andet ungeløftet og reformen af a-kasserne.

* Ifølge Beskæftigelsesministeriet er der tale om danmarkshistoriens største forenkling af beskæftigelsessystemet.

* En ekspertgruppe har tidligere brugt et år på at undersøge området, hvorefter regeringen kom med sit udspil, som nu er forhandlet på plads og skal vedtages i Folketinget.

* Professor i økonomi Claus Thustrup Kreiner var formand for ekspertgruppen, og han kaldte det hidtidige system for en stor succes på beskæftigelsen, som er rekordhøj i Danmark. Men systemet var utilfredsstillende for dem, der skulle hjælpes i job. Det var også for komplekst og for dyrt, lød det.

* Ifølge forliget skal borgeren fremover møde en indsats tilrettelagt efter, hvad der hjælper den enkelte i arbejde, og ikke efter skemaer og krav fra Christiansborg.

Kilde: Beskæftigelsesministeriet.

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.