Den nye store skole i Nykøbing, som skal bygges på Poul Martins Møllersvej har skabt stor debat både politisk og i befolkningen. Beslutningen er taget, men debatten fortsætter.
Guldborgsund Kommune har netop udskrevet en konkurrence for at få fundet et navn til skolen.
Formanden for Børne og Undervisningsudvalget Janne Hansen (V) afviser ikke, at konkurrencen skal være med til at lægge låg på den fortsatte diskussion om det store og dyre skoleprojekt.
- Skolen er vedtaget. Vi er fuldstændigt overbevidste om, på tros af den modstand der har været, at det er en god idé, fordi det bliver i unik placering med mange muligheder i en ny skole, siger Janne Hansen.
Navne konkurrencen løber frem til slutningen af august, og Janne Hansen håber at konkurrencen kan give skolen lidt medvind.
Janne Hansen har ikke selv noget forslag til, hvad skolen skal hedde og har heller ikke hørt, at andre er kommet med forslag.
- Konkurrencens formål er foruden et godt navn også at give alle mulighed for at tage del i og føle medejeskab af den nye skole.
Kravet til et navn til den kommende skole, er at det skal bidrage til fortællinger om skolen, skolens værdier og livet på skolen. Skolens navn skal også virke som inspiration til arkitektkonkurrencen. Det bedste forslag præmieres med et gavekort til kulturaktiviteter i lokalområdet til en værdi af 2500 kroner.
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker