Oppositionen forlader medieforhandlinger

Fremtiden for medierne i Danmark bliver bestemt af et smalt flertal i Folketinget.

Socialdemokraterne, SF og De Radikale forlod onsdag eftermiddag forhandlingerne om en ny medieaftale.

Kulturminister Per Stig Møller (K) ønsker fortsat en privat radiokanal som konkurrent til DR's P1, hvilket får De Radikales medieordfører, Jørgen Poulsen, til at rette et skarpt angreb mod ministeren.

- Per Stig Møller har i forhandlingerne insisteret på at lave sin egen radiokanal, som han ville forgylde på bekostning af det nuværende P2. Vi har tilbudt ham andre løsninger, men det ville han ikke være med til, og det er meget ærgerligt, siger Jørgen Poulsen.

Det har været fremme, at der bliver taget 125 millioner kroner fra P2, som vil gå til den private konkurrent på markedet.

Også hos Socialdemokraterne er forargelsen stor over Per Stig Møllers planer med DR.

- Regeringen var ikke villig til at lave et bredt forliget. Det er meget beklageligt. Regeringens udspil indebærer en uacceptabel svækkelse af DR, der vil blive ramt at endnu en fyringsrunde, siger Socialdemokraternes kulturordfører, Mogens Jensen.

Han mener, at forliget vil koste DR mellem 200 og 300 stillinger.

Per Stig Møller forhandler videre med Dansk Folkeparti og Liberal Alliance.

/ritzau/

S, SF og R har onsdag eftermiddag forladt forhandlingerne om en ny medieaftale. De raser over regeringens planer om en privat konkurrent til DR's P1.

Offentliggjort Sidst opdateret