Kan man stole på SVM-regeringen? Og hvorfor skal oppositionen tvinges til forhandlingsbordet med en pistol for panden?
Det var to af de spørgsmål, der torsdag blev vendt i Folketingssalen, da regeringen gav sin første redegørelse efter dannelsen af SVM-regeringen.
Og der var rigeligt at tale om under den lange debat. Ikke mindst regeringens beslutning om at afskaffe store bededag, som har fået de ni andre partier i Folketinget til at rotte sig sammen i kollektiv vrede, afmagt og frustration.
SF-formand Pia Olsen Dyhr satte tidligt tonen.
- Kan vi stole på de aftaler, der er indgået? De forlig, der er indgået? De nationale kompromiser?, lød det fra SF-formanden.
Pia Olsen Dyhr er oprørt over, at regeringen har krævet, at de øvrige partier skal tilslutte sig afskaffelsen af store bededag som helligdag. Pengene skal bruges til at finansiere de stigende forsvarsudgifter.
Hvis partierne ikke gør, som regeringen ønsker, vil regeringen udelukke dem fra de kommende forhandlinger om et forsvarsforlig.
I marts sidste år indgik Socialdemokratiet, Venstre, SF, De Radikale og De Konservative "Nationalt Kompromis om dansk sikkerhedspolitik".
Pia Olsen Dyhr mener, at partierne dengang aftalte, at de skulle være sammen om at indgå det forsvarsforlig, der skal forhandles på plads i år.
Hun beskyldte i Folketingssalen regeringen, der på talerstolen var repræsenteret ved politisk ordfører Christian Rabjerg Madsen (S), for at være i gang med at begå aftalebrud.
- Jeg vil gerne høre ordføreren, om man stadig står på Det Nationale Kompromis og de aftaler, vi har indgået, og de ting, der blev sagt i rummet.
- Jeg citerer ikke fra dem, sagde Pia Olsen Dyhr, inden hun afleverede en slet skjult trussel.
- Det kunne jo være, at jeg blev fristet til at citere det, der står i min lille røde bog her, hvis man ikke snart begynder at sige, at vi selvfølgelig overholder det nationale kompromis.
Pia Olsen Dyhr afslørede senere, at "jeg skriver alt ned, når jeg deltager i forhandlinger".
Hendes udlægning fra forhandlingerne blev genkendt af De Konservatives formand, Søren Pape Poulsen.
- Der var ingen pistoler for panden i det forum, men det er der kommet nu, sagde han.
Også Danmarksdemokraternes formand, Inger Støjberg, undrede sig over regeringens ageren.
- Det er en underlig oplevelse at få sat en pistol for panden af selvsamme parti - endda samme formand - som nu siger, at hvis man vil ind til forsvarsforhandlingerne, så skal man afskaffe store bededag, sagde hun.
Inger Støjberg rettede med den udtalelse sigtekornet direkte mod Venstre-formand Jakob Ellemann-Jensen.
Fredag i sidste uge gav forsvarsministeren Folketingets partier én uge til at tilslutte sig afskaffelsen af store bededag.
Torsdag var Ellemann tilsyneladende blødt en smule op på sit ultimative krav, efter at de ni partier havde fremlagt alternativ finansiering af forsvarsudgifterne.
- Jeg kommer ikke til at have en meget firkantet holdning til noget, der lige er præsenteret, og som jeg ikke har haft ordentlig tid til at sætte mig ind i, sagde Jakob Ellemann-Jensen.
/ritzau/
Store bededag bliver afskaffet
* SVM-regeringen skrev i sit regeringsgrundlag, at den fra 2024 vil afskaffe en helligdag for at finansiere de stigende udgifter til forsvar og sikkerhed, der kommer som følge af Ruslands invasion i Ukraine. Helligdagen viste sig at være store bededag.
* Regeringen har fastholdt sammenkoblingen af afskaffelsen af store bededag med de stigende forsvarsudgifter. Afskaffelsen vil ifølge Finansministeriets beregninger give omkring tre milliarder kroner i statskassen om året.
* Fredag i sidste uge stillede forsvarsminister Jakob Ellemann-Jensen (V) Folketingets ni øvrige partier over for et ultimatum: Enten accepterer I afskaffelsen af store bededag til at finansiere forsvarsudgifterne, eller også kommer I ikke med i det kommende forsvarsforlig.
* Torsdag fremlagde de ni partier et forslag til alternativ finansiering af forsvarsudgifterne end at afskaffe store bededag.
* Regeringen har sagt, at den uanset hvad kommer til at afskaffe store bededag som helligdag.
Kilde: Regeringen, Ritzau.
/ritzau/
Seneste artikler
Forsvaret til angreb i yacht-sag: Billeder kan have fået forkerte datoer
Første læge i ny klinik: Vil gøre en forskel dér, hvor behovet er størst
Mangler en halv milliard: Inviterer borgerne til møde
Nu kommer den i udbud: Skal tidligere skole være din?
Fløjet til Rigshospitalet: Bil og motorcykel i sammenstød
Mest læste artikler
Ung kvinde kørte i vandet: Mistede herredømmet over bilen
Hus fra bondestenalderen fundet på Falster
Legendarisk natklub genopstår: Nu vil venner og familie føre den videre
Fløjet til Rigshospitalet: Bil og motorcykel i sammenstød
Skabte uro i lægeklinik