Oppositionen vil med i ny kreditpakke

Oppositionen vil med til forhandlinger om den nye kreditpakke og opfordrer på det kraftigste økonomi- og erhvervsminister Lene Espersen (K) til at indkalde andre end Dansk Folkeparti.

Det er nogle harmdirrende oppositionspolitikere, der de seneste dage har kunnet læse, at regeringen og Dansk Folkeparti er tæt på at nå en aftale om kreditpakken, der skal hjælpe erhvervslivet gennem den økonomiske krise.

Socialdemokraternes finansordfører, Morten Bødskov, har sammen med Margrethe Vestager (R) og Ole Sohn (SF) rettet henvendelse til Lene Espersen. Her beder de hende respektere sit løfte om at invitere alle, der var med i den brede forligskreds omkring forårets kreditpakke, med til forhandlingerne om den nye aftale, der bliver den tredje hjælpepakke på et år. I foråret stod alle Folketingets partiet undtagen Enhedslisten bag en aftale, der sikrede kreditgarantier for 100 milliarder kroner til pengeinstitutterne.

- Alle bag aftalen, også ministeren, ytrede tilfredshed med, at der var fundet en bred aftale, og det går vi ud fra, at hun har tænkt sig at efterleve. Det er helt uacceptabelt, hvis det er sådan, at man øjensynligt nu laver en aftale, som det tegner sig til, uden at indfri det løfte, hun gav forligskredsen, da vi mødtes den 26. august, siger Morten Bødskov.

Også De Radikale er af Lene Espersen blevet efterladt med det klare indtryk, at man ville blive indkaldt til forhandlinger.

- Hvis man skal tro, hvad der står i aviserne - og det er der da grund til at gøre - så er hun allerede langt, langt, langt inde i at lave et nyt forlig med Dansk Folkeparti, og jeg synes da, at hun skal overveje, hvordan hun selv synes det går med at være en god forligspartner, siger Margrethe Vestager.

Regeringens oprindelige udspil til en kreditpakke lå på fem milliarder kroner, men efter forhandlinger med Dansk Folkeparti ser den endelige pakke ifølge Ritzaus oplysninger ud til at lande på 4,2 milliarder.

/ritzau/

Det er for dårligt, at Lene Espersen kun forhandler om den nye kreditpakke med DF, mener oppositionspolitikere, som kræver invitation fra ministeren.

Offentliggjort Sidst opdateret