Da René Christensen tilbage i slutningen af 90'erne sad i på sin arbejdsplads og sammen med sine mekanikerkollegaer diskuterede politik i middagspausen, var det det, som han og kollegaerne talte om, det samme som Pia Kjærsgaard talte om i medierne.
– Pia Kjærsgaard har altid sagt tingene, som de var og holdt på sine meninger. Det er det hun er blevet valgt på, og det som tiltalte mig, da jeg meldte mig ind i partiet, slår René Christensen fast.
- Hendes store popularitet og gentagne gode valg er resultatet af, at hendes partipolitk er noget så enkel, som at det man siger, er det man mener og det man handler efter, tilføjer han.
René Christensen er overrasket over Pia Kjærsgaard i går aftes meddelte på partiets sommermøde, at hun ikke genopstiller til formand.
– Det havde jeg ikke set komme.
Tidspunktet for Pia Kjærsgaards fratæden som partiformand falder ifølge René Christensen dog på det helt rigtige tidspunkt.
– Partiet ligger meget stabilt. Vi er ikke et parti, som har interne problemer og dermed store udsving. Der er relativ lang tid til et folketingsvalg, så det er det rigtige tidspunkt, at køre en ny formand i stilling. Vi skal ikke, som mange andre partier gennem tiderne, have ny formand på grund af internt splid.
En ny formand som René Christensen forventer, kommer til at give partiet et løft.
- Kristian Thulesen Dahl vil kunne favne lidt over i den akademiske lejr, hvor andre end de nuværende vælgere vil få øje på partiets kvaliteter. Danmark er kommet nemmere gennem krisen end så mange andre lande i Europa. Det har Kristian Thulesen Dahl sammen med den tidligere borgerlige regering et stor del af æren for, mener René Christensen.
- Så når Christian Thulesen Dahl kommer til at stå i spidsen for partiet, er der helt sikkert nye vælgere, som får øje på partiets kvaliteter som beslutningstager. Han bliver sikkert klappet ind, når vi til september skal vælge ham som ny formand siger René Christensen.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde