Pape: Indbrudstyve skal straffes strengere
Tyve får højere straf ved indbrud, når beboerne er hjemme. Det fremgår af justitsministerens lovforslag.
Det skal koste dyrere at bryde ind i hjem, når beboerne er hjemme. Straffen skærpes med en tredjedel for indbrudstyve. Samtidig får de en særlig paragraf i straffeloven, så de ikke skal ses på linje med butiks- eller cykeltyve.
Det viser et lovforslag, som justitsminister Søren Pape Poulsen (K) mandag sender i høring. Lovforslaget bygger på tre initiativer, som han fremlagde i februar.
I maj lancerede Rigspolitiet sin strategi imod omrejsende kriminelle grupper. Initiativet skal begrænse deres kriminalitet og styrke politiet mod grupperne, som blandt andet begår indbrud.
Rigspolitiet sætter også ind mod indbrud i privat beboelse. Begge strategier skal gælde frem til 2020.
Justitsministeren advarer om, at indbrud skaber meget skade og utryghed i hjemmet.
- Det gælder ikke mindst, når der er nogen hjemme, når indbruddet begås. Husets fire vægge bryder sammen, trygheden forsvinder, og det skal vi bekæmpe, siger Søren Pape Poulsen i en skriftlig kommentar.
- Det er positivt, at indbrudskriminaliteten i Danmark generelt er faldende. Det understreger samtidig, at vi fortsat skal lægge pres på de skruppelløse indbrudstyve.
Antallet af indbrud er faldende. Fra nytår til 31. maj i år blev der begået 11.389 indbrud. Det er 15 procent færre end i samme periode sidste år, da der skete 13.452 indbrud.
I 2015 blev der anmeldt 12.437 indbrud. I dag begås der otte procent færre indbrud end for to år siden. Der er regionale forskelle mellem, hvor der sker mange eller få indbrud, oplyser Justitsministeriet.
Seneste artikler
Inger fik revet tæppet væk under sig: Så tog hun en beslutning, der ændrede alt
Politiet efterlyser vidner efter vild nat
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker