Parlamentet vælger ny irsk EU-vagthund
Irlands ombudsmand, Emily O'Reilly, er som den første kvinde nogensinde blevet valgt til europæisk ombudsmand.
Det står klart, efter at EU-Parlamentet onsdag middag har stemt om, hvem der for fremtiden skal holde EU-institutionerne i ørerne og undersøge klager fra borgere og forsømmelser i EU-institutionerne.
Som regel bliver ombudsmanden valgt af parlamentet i begyndelsen af hver valgperiode, men irske O'Reilly blev valgt, efter at den nuværende ombudsmand, Nikiforos Diamandouros, valgte at gå på pension til efteråret.
Efter at hun er taget i ed, tiltræder O'Reilly posten den 1. oktober i år. Ifølge EU's regler bliver en af hendes fremtidige jobbeskrivelser at "give enhver garanti for uafhængighed."
Den sidste afstemning stod mellem O'Reilly og den hollandske EU-parlamentariker Ria Oomen-Ruijten, der er medlem af det kristendemokratiske parti CDA.
Forud for afstemningen var der stor opstand blandt parlamentarikerne, fordi en politiker kunne blive valgt som ombudsmand, der i sagens natur skal være politisk uafhængig.
Men det endte med at blive den uafhængige irer.
O'Reilly er forfatter, tidligere journalist og har siden 2003 været Irlands ombudsmand.
/ritzau/
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde