Partiledere sætter fokus på familiepolitikken

Offentliggjort Sidst opdateret

* Med udgangspunkt i sin nye rolle som farfar brugte Lars Løkke Rasmussen i marts sin årsmødetale i Moderaterne på at tilskynde danskerne til også at komme i gang med at få flere børn. 

- En opfordring herfra: Vi skal have nogle flere børn. Men det er jo ikke gjort ved et opråb. Selvom der her er mulighed for at vise noget personligt initiativ og tage et ansvar.

* Hvis udfordringerne for familier ramt af særlige omstændigheder ikke løses, frygter SF, at der kommer færre lønmodtagere, sagde formand Pia Olsen Dyhr i en landsmødetale i marts.

- Hvis vi vil have et arbejdsmarked, der hænger sammen på den lange bane, er vi også nødt til at tænke det ind i vores arbejdsmarkedsmodel.

* I sin tale til Liberal Alliances årsmøde i april sagde Alex Vanopslagh, at "det er i familien, at de fleste oplever mening, kærlighed og fællesskab".

- Og dét er ægte velfærd, som man aldrig vil kunne få af kommunen. Derfor skal det være familien og ikke den offentlige sektors størrelse, som er i fokus for fremtidens velfærdssamfund.

Kilde: Ritzau.

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.