- Det er selvfølgelig dybt beklageligt. Det er præcis dét, Taliban er ude på for øjeblikket, at det internationale samfund pakker sammen. Det må ikke lykkes for dem.
Sådan siger udenrigsminister Per Stig Møller (K) om FN's beslutning om at trække flere hundrede medarbejdere fra Afghanistan, hvor præsidentvalgets anden runde er aflyst.
Onsdag satte danske befalingsmænd spørgsmålstegn ved den danske mission i landet.
Udenrigsministeren påpeger, at FN før har trukket sig midlertidigt ud fra missioner for siden at vende tilbage. Han håber, at FN højst er væk nogle uger og højst en måned.
- Jeg bryder mig ikke om signalet. Men hvis han (FN's generalsekretær Ban Ki-moon, red.) har vurderet, at der er så stor fare for hans folk nu, at han lige må se på sikkerhedssituationen, så de må regruppere. Det er vigtigt, at FN kommer ind igen, siger Per Stig Møller.
Taliban ønsker ifølge udenrigsministeren at skabe en kopi af den usikre situation i Irak med udenlandske terrorister, som skaber en borgerkrig.
- Det er præcis det samme, vi oplever her. Der er en kolossal masse - pakistanere og andre, som ikke er afghanere - i Afghanistan for at lave det samme. Men det må bare ikke lykkes, siger udenrigsministeren.
Fem britiske soldater blev forleden skudt af en afghansk soldat. Skønt der er uddannet 90.000 afghanere, sker der uheld - for eksempel skød en amerikansk soldat ind i sin egen lejr, forklarer udenrigsministeren.
- Den slags tragedier kan ikke undgås, siger Per Stig Møller.
/ritzau/
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker