PET tavs om øget åbenhed

Danskerne får ikke PET's syn på, om det er en god idé med større åbenhed omkring efterretningstjenestens arbejde.

Ifølge PET har man ingen kommentarer til justitsminister Morten Bødskovs (S) udmelding om, at tilliden til PET skal styrkes, efter at efterretningstjenesterne igennem de sidste ti år har fået flere beføjelser og flere ressourcer.

PET henviser i stedet til Justitsministeriet, der skal tilrettelægge arbejdet med at øge åbenheden.

Ifølge Berlingske vil landets nyudnævnte justitsminister inden længe sætter gang i et omfattende udredningsarbejde af den danske terrorindsats de seneste år.

- Jeg vil tro, at man uden problemer kan finde på nye måder, hvor man kan forbedre indsigten i efterretningstjenesten inden for de rammer, der er i dag, siger Morten Bødskov til Berlingske.

Han ønsker dog ikke at uddybe sine tanker, inden terrorudvalget har afsluttet sit arbejde.

Ifølge den tidligere operative chef for PET, Hans Jørgen Bonnichsen, er der et stort behov for, at PET åbner sig over for samfundet og især den danske befolkning.

PET kan nemlig ikke være til stede over alt i Danmark, og derfor er efterretningstjenesten helt afhængig af hjælp fra helt almindelige danskere.

- Det er os derude, som ved hjælp af PET's åbenhed i dagligdagen kan være opmærksomme på ændringer hos personer eller måske et mærkeligt indkøb. Tænk hvis personer omkring Anders Breivik havde henvendt sig, siger Hans Jørgen Bonnichsen.

Trods større åbenhed kan PET dog aldrig åbne sig så meget, at man risikerer at afsløre kilder eller agenter, understreger han:

- Men så kan man gå ud og forklare, hvorfor man ikke kan sige noget. Det tror jeg, der vil være meget stor forståelse for i stedet for bare at sige "ingen kommentarer", siger Hans Jørgen Bonnichsen til Ritzau.

/ritzau/

PET ønsker ikke at kommentere den nye justitsministers ønske om større åbenhed omkring PET.

Offentliggjort Sidst opdateret