Pia K. som værdi-ordfører kan give bagslag
Foto: Niels Ahlmann Olesen /Scanpix
Niels Ahlmann Olesen /Scanpix
Det er bestemt ikke uden faldgruber, når Dansk Folkepartis abdicerede partidronning, Pia Kjærsgaard, fremover skal være ordfører for partiets værdier under den nye formand, Kristian Thulesen Dahl.
Det siger politisk redaktør på Weekendavisen Arne Hardis.
- Det, synes jeg, er en lidt betænkelig konstruktion. Det er ikke, fordi jeg forudser splittelse i Dansk Folkepartis ledende lag, for de har haft en eminent evne til at holde sammen, siger han.
- Men den konstruktion, de har valgt, det er jo lidt, som at hun er bestyrelsesformanden og han er den administrerende direktør. Så for hende bliver det en opgave at styre sig og lade være med at være en bestyrelsesformand, siger Arne Hardis.
Kristian Thulesen Dahl er i offentligheden mest kendt for at være uofficiel Christiansborg-mester i ringbinds-transport til og fra forhandlingslokaler.
Og den største udfordring for den - efter alt at dømme - kommende formand bliver ifølge Arne Hardis, at han udvider sit repertoire.
- Mange tror, at han slet ikke interesserer sig for udlændingepolitik. Mange tror, at han slet ikke er en strammer. Det er han i høj grad, men man skal høre ham sige det, siger Arne Hardis.
I politisk kommentator Hans Engells optik er løsningen med Kristian Thulesen Dahl som formand og Pia Kjærsgaard som værdi-ordfører imidlertid en kløgtig løsning.
- Det er en klog disposition, for mange af Dansk Folkepartis vælgere vil opleve det her som et tab og et savn, at Pia ikke længere er formand, siger Hans Engell.
- Det her kan være med til at fastholde nogle vælgere, som man ellers ville have risikeret at miste, forklarer han.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde