Pia K: Thorning er overspændt

Helle Thorning-Schmidt er "overspændt", lyder det fra Pia Kjærsgaard, efter at socialdemokraten har angrebet Dansk Folkeparti for reelt at føre politik for eliten.

- Jeg synes, hun virker overspændt og frustreret, og det er da synd for Helle Thorning, men det er da sådan set ikke mit problem. Jeg kan ikke lade være med at tænke på, at Helle Thorning blev valgt på at være højrefløjssocialdemokrat, der ville forringe efterlønnen, siger DF-leder Pia Kjærsgaard.

Helle Thorning-Schmidt angriber i en tale på forbundet Metals kongres Dansk Folkeparti for blandt andet at have stemt for regeringens skattereformer, der gav store skattelettelser til de rigeste. Men Socialdemokraterne havde gjort det samme, mener Pia Kjærsgaard.

- Jeg er stadig fuldstændig overbevist om, at hvis Socialdemokraterne var blevet ved med at sidde ved bordet, så havde de gjort nøjagtigt det samme, som Dansk Folkeparti har gjort. Altså også sørget for at mellemindkomsterne fik et løft, at bundskatten blev hævet, at der var god kompensation i forhold til de vanskeligt stillede, at pensionstillægget blev hævet, siger Pia Kjærsgaard.

Dansk Folkeparti vil stemme imod Socialdemokraternes og SF's skatteudspil, men stadig søge indflydelse på andre områder, hvis de to partier skulle danne regering efter et valg.

- Skulle det komme, så vil vi søge indflydelse, men det bliver primært på udlændingepolitikken, hvor vi ikke tror S og SF over en dørtærskel, siger hun.

/ritzau/

Socialdemokraternes formand, Helle Thorning-Schmidt er "overspændt og frustreret", siger DF-leder, Pia Kjærsgaard, der afviser at føre politik for eliten.

Offentliggjort Sidst opdateret