Lars Løkke Rasmussen scorede point hos Dansk Folkepartis formand Pia Kjærsgaard, da han på sit ugentlige pressemøde tirsdag skarpt kritiserede auktionssiden lauritz.com for ikke at ville sælge et kunstværk lavet af Muhammed-tegneren Kurt Westergaard.
Dansk Folkepartis formand Pia Kjærsgaard mener, at statsministeren nu begynder at levere noget af det, som hun har eftersøgt.
- Der har været sat spørgsmålstegn ved, om Lars Løkke var så stor en værdipolitiker, men jeg er godt tilfreds med det, jeg har hørt. Det er dejligt, og det er det, jeg har eftersøgt længe. Det er godt, at statsministeren tager bladet for munden. Jeg er meget tilfreds med, at han har givet udtryk for de holdninger, han har gjort i dag, siger Pia Kjærsgaard.
Lars Løkke Rasmussen slog også fast, at både burka og niqab er i direkte modstrid med danske værdier. Det kan godt være, at det ikke er muligt at lovgive mod at bære de muslimske klædedragter i det offentlige rum, men statsministeren vil finde andre måder at "rive burkaen af", som han udtrykte sig.
/ritzau/
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde