Præmieko på gaden i kamp mod efterlønnen

En præmieko på 1100 kilo vil lørdag eftermiddag være at finde på Højbro Plads i København.

Det sker når den konservative folketingspolitiker Rasmus Jarlov sammen med de politiske ungdomsorganisationer fra Venstre, Konservative og Liberal Alliance protesterer mod efterlønnen.

- Hvis der skal kød på bordet i fremtiden, skal vi slagte de hellige køer, så systemet ikke bliver malket for ydelser, lyder den symbolske forklaring fra Rasmus Jarlov på, hvorfor han bruger en ko i sin kamp mod efterløn.

Efter statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) gjorde en afskaffelse af efterlønnen til regeringens politik i sin nytårstale, føler den konservative politiker, at debatten er ved at dø ud.

- Vi vil gerne sige farvel til dansk politiks hellige ko, efterlønnen. Derfor henter vi den største ko, vi kan finde, ind i Købehavn, så debatten ikke dør ud, siger Rasmus Jarlov.

Selv om begge regeringspartier nu går ind for at afskaffe efterlønnen, er der ikke flertal for det i Folketinget.

Dansk Folkeparti ønsker nemlig ikke at afskaffe ordningen, men har i stedet foreslået, at man først kan få efterløn efter 40 år på arbejdsmarkedet.

Men det er ifølge Rasmus Jarlov slet ikke nok, og derfor forsøger han at holde gang i debatten med demonstrationen.

- Der må ikke komme et tyndt kompromis, der ikke løser Danmarks problemer. Det må ikke ske, at de reformer, som regeringen har lagt frem, ikke bliver gennemført, siger Rasmus Jarlov.

Det er klokken 14 lørdag, at de borgerlige hiver deres ko ind i København.

/ritzau/

Borgerlige hiver en præmieko på 1100 kilo ind i København for at protestere mod efterløn.

Offentliggjort Sidst opdateret