Presset Villy: Jeg bliver som formand

Det burde ellers give sig selv.

Offentliggjort Sidst opdateret

Alligevel skød SF's formand, Villy Søvndal, den politiske sæson i gang med en konstatering af, at han bliver som partiformand og udenrigsminister i regeringen.

Forsikringen om status quo faldt på et pressemøde efter partiets sommergruppemøde, der stod så meget i krisen tegn, at Søvndal altså følte behov for at melde ud, at han ikke trækker sig fra posten, og at SF ikke forlader regeringen.

- SF sidder i denne her regering, og det bliver vi ved med. Selve forudsætningen for, at der bliver lavet politik på venstre side af Folketinget, er, at SF er med i regeringen, siger formand Villy Søvndal på partiets sommergruppemøde.

Det sker efter en stormomsust sommer, hvor partiets bagland flere gange højlydt har kritiseret partiets politiske linje og deltagelsen i regeringssamarbejdet.

Senest tog folketingsgruppen alle ordførerskaber fra den tidligere socialordfører Özlem Cekic, efter at hun slet og ret nægtede at stemme for regeringens skattepolitik.

Også denne beslutning mødte kritik fra baglandet.

Blandt de mange kritiske opråb har især partiets "grand old man" Aage Frandsen vakt opsigt ved i en kronik at kritisere, at Villy Søvndal sidder på den rejsetunge udenrigsministerpost.

På pressemødet gjorde Søvndal da også en dyd ud af at love, at han nu vil benytte lejligheden til at komme rundt i landet og møde SF'ere og andre, efter at Danmark ikke længere har EU-formandskabet.

Villy Søvndal afviste dog - direkte adspurgt - at han har været for meget væk fra den daglige andedam og derved mistet følingen med partiet og dets medlemmer.

/ritzau/