De Radikale kalder Venstres forslag om en såkaldt afbureaukratiseringsreform for "varm luft". De Radikales kommunalordfører, Johs. Poulsen, undrer sig over, at forslaget først kommer nu, hvor valgkampen er indledt.
- Det er varm luft, ligesom i 2001, da Lars Løkke Rasmussen også lancerede en større afbureaukratiseringsform. I stedet har den nuværende VK-regering sat danmarksrekord i nye love og regler, siger Johs. Poulsen. De Radikales kommunalordfører henviser til, at en opgørelse, som erhvervsorganisationen Dansk Erhverv har lavet, har vist, at antallet af nye regler, som borgere, institutioner og virksomheder skal sætte sig ind i, er eksploderet.
I den seneste folketingssamling blev der spyttet 1854 love og bekendtgørelser ud af det politiske system. Det er det højeste tal nogensinde. /ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned