R: Sag mod Carl Holst er noget rod
Forsvarsminister Carl Holst (V) var torsdag formiddag indkaldt til samråd om Danmarks krigsdeltagelse i Irak og Afghanistan. Foto: Joachim Adrian/POLFOTO
Joachim Adrian/POLFOTO
Man skylder Carl Holst, at sagen om ministerens spindoktor bliver undersøgt til bunds, siger Lidegaard.
Hvis anklagerne mod forsvarsminister Carl Holst (V) i spindoktor-sagen viser sig at holde stik, kan det blive nødvendigt for Holst at gå af som minister.
Det mener De Radikales forsvarsordfører, Martin Lidegaard.
- Hvis det her viser sig at være sandt, er der sådan set grundlag for retslige skridt, og så er det svært at forestille ham som minister, siger han.
- Hvis alle de indicier, der bliver lagt frem, har hold i virkeligheden, er det ikke en god sag for ministeren.
Sagen handler om, at Carl Holst i sine bestræbelser på at blive valgt til Folketinget angiveligt uretmæssigt trak på den kommunikationsmedarbejder i regionen, Christian Ingemann Nielsen, der i dag er hans spindoktor i forsvarsministeriet.
Og ikke mindst om ministeren har løjet om det, lyder anklagerne.
- Nu kigger statsforvaltningen på det, men det ser ud til at være noget rod. Det ser ikke så godt ud, men når man er i den situation, skylder man ministeren, at det bliver undersøgt ordentligt, hvad der er op og ned, siger Martin Lidegaard.
Senest er Ekstra Bladet kommet i besiddelse af et underskrevet brev fra Carl Holst til statsminister Lars Løkke Rasmussen (V), hvor ministeren selv beskriver, at Christian Ingemann har fungeret som hans personlige assistent, mens han var regionrådsformand.
Det strider imod hidtidige udtagelser fra Carl Holst selv.
Statsministeren understregede torsdag, at han har tillid til alle sine ministre.
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde