Rådhusene har fået flere ansatte

Flere akademikere, flere kommunikationsfolk, flere chefer, flere kontor- og it-folk. Kommuner og regioner har de seneste tre år øget antallet af personer i administrative job med 8500. Det skriver Morgenavisen Jyllands-Posten med baggrund i en opgørelse fra den liberale tænketank Cepos.

Dermed fortsætter kommuner og regioner med at ansætte flere administrative medarbejderne, selv om de i forbindelse med kommunalreformen lovede rationaliseringsgevinster på det område for at få råd til at ansætte flere hjemmehjælpere, pædagoger, lærere og sygeplejersker.

Mens kommuner og regioner i de seneste tre har øget det samlede antal ansatte med 6,3 procent svarende til 33.000, er stigningen i det administrative personale øget med 14 procent.

/ritzau/

Den forventede rationaliseringsgevinst ved kommunesammenlægningen er gået fløjten. Rådhusenes administrative personale er blevet øget med 14 procent.

Offentliggjort Sidst opdateret