De Radikale bør skyde en hvid pind efter ministerposter med Helle Thorning-Schmidt som socialdemokratisk statsminister.
Det mener et flertal af 44 Radikale lokalformænd ifølge en rundspørge foretaget af Berlingske Tidende. Partiet skal takke nej, fordi det står helt uden for indflydelse på skatte- og udlændingepolitikken i en S-ledet regering, siger tre af fire lokalformænd - 77 procent.
- Vi skal ikke sige ja til ministerbiler, når skat og udlændinge ikke er til diskussion. De Radikale skal ikke give køb på to så essentielle områder, siger lokalformand Hans Jørgen Skriver fra Billund.
Trods afvisningen ønsker ingen lokalformænd en borgerlig statsminister.
- Det er problematisk, når vi ikke kan få hjerteblodet med ind i en regering. Så er det måske bedre at stå udenfor. Men vi vil fortsat af med VKO-flertallet, siger Jan Tækkemand, som er lokalformand i Vejle.
Baglandets budskab vækker ikke genklang hos folketingsgruppens næstformand, Morten Østergaard.
- Vi har ingen planer om at ændre på, at vi ønsker en ny regering. Men hvis man vil bruge de radikale stemmer - og vores ambition er at komme i regering - så kræver det indflydelse. Dér er alle politikområder i sagens natur i spil, siger han.
Socialdemokraternes politiske ordfører, Henrik Sass Larsen, ser gerne Radikale ministre, "men udlændinge- og skattepolitikken kan de ikke få indflydelse på, og det det bliver der ikke ændret ved", fastslår han.
/ritzau/
Seneste artikler
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker