Rapport: Embedsmænd bruges til personlig ministerbranding
Sociale medier betyder meget for politikerne. Her er direkte kontakt til vælgerne, uden at de skal igennem en journalist eller et medie. Men de moderne mediekanaler skaber også nye udfordringer, konkluderer udvalg. (Arkivfoto). Foto: Søren Bidstrup/Ritzau Scanpix
Embedsmænd lavede på tre år over 1000 udkast til opslag på ministers private profil, lyder det i ny rapport.
Ritzau Ritzau/ritzau/
OffentliggjortSidst opdateret
Der skal skabes langt klarere rammer for ministres brug af sociale medier.
Det konkluderer Dybvad-udvalget.
Udvalget er nedsat af fagforeningen Djøf. I spidsen for det står den rutinerede tidligere departementschef Karsten Dybvad.
Udvalget undersøger i en ny rapport samspillet mellem politikere, embedsmænd og medier.
Her skriver udvalget, at embedsmænd i stigende grad bruges til "politisk virksomhed i bred forstand". Det gælder til personlig profilering og branding af deres minister.
Annonce
Der er en række fordele ved ministrenes brug af sociale medier, understreger udvalget.
Eksempelvis kan ministeren kommunikere direkte og lynhurtigt med befolkningen.
Karsten Dybvad, der er en særdeles erfaren tidligere departementschef, står i spidsen for et udvalg, der gransker forholdet mellem politikere, ministre, embedsmænd og medier, og som nu kommer med en række anbefalinger. (Arkivfoto). Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
- Udvalget anser det dog i lyset af sociale mediers fremtrædende rolle i politik for vigtigt, at de anførte spørgsmål og gråzoner afklares, hedder det.
Dybvad-udvalget henviser - uden at nævne navn - til en sag om tidligere klimaminister og nuværende minister for udviklingssamarbejde og global klimapolitik Dan Jørgensen (S). En sag, som også Folketingets Ombudsmand omtalte i november sidste år.
Ministeriets embedsværk havde i en periode på tre år udarbejdet over 1000 udkast til opslag på ministerens private profiler. Han havde også blokeret en bruger.
Udvalget påpeger, at der skal kunne skelnes klart mellem profiler anført af et ministerium og profiler anført af politikeren som privatperson.
Der skal desuden være klare rammer for embedsværkets bistand i forbindelse med opslag på de private profiler.
Derudover bør ministrenes private profiler ikke anvendes som primær kanal til for eksempel lancering af officielle nyheder på den pågældende ministers ressortområde.
Til sidst noterer udvalget sig, at der skal sikres klare rammer for, hvornår en minister kan blokere brugere.
- Udvalget finder i den forbindelse, at ministre, som anvender private profiler til opslag vedrørende funktionen som minister, som det helt klare udgangspunkt bør undlade at blokere, skriver udvalget.
Annonce
Dybvad-udvalget bemærker dog også, at der er et arbejde i gang i både Statsministeriet og Justitsministeriet om netop embedsværkets involvering i politikernes sociale medier.
Seneste artikler
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker